khabarblog
khabarblog


خبرآنلاين: شكي نيست كه آلبرت انيشتين آدمي شگفت انگيز بود.

او متولد 14 مارس 1879 و متوفي 18 آوريل 1955، فيزيكدان آلماني بود كه بيشتر به خاطر نظريه نسبيت شهرت دارد. انيشتين در بسط نظريه كوانتوم و مكانيك آماري سهم عمده اي داشت.

او جايزه نوبل فيزيك را در سال 1921 براي خدماتش به فيزيك نظري و به خصوص به خاطر كشف قانون اثر فوتوالكتريك دريافت كرد. او به دليل تأثيرات چشمگيرش، به عنوان يكي از بزرگترين فيزيكدانهاي تاريخ بشر شناخته ميشود. در فرهنگ عامه، نام «اينشتين» مترادف هوش زياد و نابغه شده است.

انيشتين هميشه مورد جالبي براي مردم دنيا بوده است. شايد او تنها فيزيكداني باشد كه تا اين ميزان در فرهنگ مردم كشورهاي مختلف رخنه كرده باشد و حتي كساني كه از فيزيك سر در نمي آورند به خوبي با مدل موي او آشنا باشند.

عكس هاي او و خاطرات افرادي كه با او نشست و برخاست داشته اند همگي نشان ميدهد انيشتين، برخلاف تصور رايج از دانشمندان آدمي بوده شوخ طبع و بگووبخند كه خيلي راحت با اطرافيانش ارتباط برقرار ميكرد.

جذابيت انيشتين موجب شده بسياري از اهالي هنر هم به او بپردازند. انيشتين موضوع رمان فرانسوي «لطفا آقاي انيشتين» ژانكلود كارير در سال 2005 بود، در فيلم هاي «بي اهميتي» ساخته نيكلاس روگ و «آيكيو» ساخته فرد شپيسي شخصيتي به نام انيشتين حضور داشته است. در رمان «روياهاي اينشتين» نوشته آلن لايتمن و نمايشنامه طنز «پيكاسو در چابكي خرگوش» نوشته استيو مارتين به انيشتين اشاره شده است. اينشتين همچنين موضوع اپراي «انيشتين در ساحل» اثر فيليپ گلس بود.

و فقط اينها نيست، عكس هاي انيشتين چه در زمان حياتش و چه امروز هنوز روي جلد كتابها، مجلات و پوسترها قرار ميگيرند. يكي از معروفترين عكسهاي او، عكسي است كه در روز تولدش گرفته شده و در آن زبانش را براي عكاس بيرون آورده است.
ماجراي گرفته شدن عكس معروف انيشتين


اين عكس بامزه از آلبرت انيشتين 14 مارس سال 1951 پس از جشن تولد 72 سالگي او در پرينستون گرفته شده است. پس از جشن گروهي از عكاسها و خبرنگاران او را دوره كردند و مدام از او ميخواستند تا برايشان لبخند بزند. انيشتين هم كه از خنديدن براي دوربينها خسته شده بود و در آن لحظه خوصله عكاسها را نداشت در عوض زبانش را درآورد.

آرتور ساسه، عكاس UPI بطور اتفاقي در آن لحظه روي دكمه شاتر فشار آورد و خودش هم نميدانست كه موفق به گرفتن چه عكسي شده است، عكسي كه به يكي از ماندگارترين عكسهاي تاريخ بدل شد.

عكسي كه ساسه گرفت همين عكس پرتره اي كه امروزه ميبينيم نبود. در عكس اصلي چهره مردي در كنار انيشتين ديده ميشود. ساسه بعدا عكس را «كراپ» كرد.

در عكس اصلي انيشتين در كنار همسرش و دكتر فرانك آيدلوت (رئيس سابق انستيتو مطالعات پيشرفته) در صندلي عقب ماشيني نشسته اند. سردبير ساسه در ابتدا با چاپ عكس در «International News Photos Network» مخالف بود، اما در نهايت قبول كرد عكس چاپ شود. اين عكس موجب شهرت ساسه شد.
انيشتين بعدا كه عكس را ديد آنقدر از آن خوشش آمد كه كپي هايي از آن را به عنوان كارت پستال براي دوستان نزديكش ميفرستاد. عكس خيلي سريع معروف شد و روي جلد مجلات و روزنامه هاي مختلفي رفت. نسخه اصلي اين عكس بعدها در حراجي به قيمت 72 هزار و 300 دلار به فروش رفت.

انيشتين كه هميشه كانون توجه عكاسها و خبرنگاران بود بعدها با ترفندي از دست آنها فرار ميكرد، او به كساني كه قصد عكس گرفتن داشت ميگفت: «عذر ميخواهم، من فقط خيلي شبيه پروفسور انيشتين هستم!»

درباره زندگي آرتور ساسه تقريبا هيچ اطلاعي در دست نيست. او جدا از اين عكس، عكسهاي مهم ديگري در كارنامه دارد، از جمله عكس از سخنراني هري ترومن رئيس جمهور آمريكا و عكس ماندگار ديگري كه پسركي را در حال تماشاي بمباران اتمي هيروشيما از تلويزيون نشان ميدهد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۳۴:۴۲ ] [ khabarblog ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 1
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب