khabarblog
khabarblog


هيچ موجودي بيش از موش در جهان الهام بخش ترس نيست. اين موجود نمادي از مرگ و طاعون است. آنها كابوس ما ميشوند وقتي در ديوارها خانه ميكنند و به راحتي آنجا رفت و آمد دارند. دم فلس مانند اونها واقعا آزار دهنده است. موشهاي صحرايي در هر سال باعث ميلياردها دلار خسارت ميشوند، آنها منابع غذايي را ميخورند و انواع ديگر آنها از طريق جويدن سيم هاي برق، گاز گرفتن كودكان و … باعث آزار و اذيت و ناراحتي ما ميشوند. اما در ادامه مطلب ۱۰ عنوان جالب توجه در مورد اين موجود را ميخوانيد كه تا حد زيادي متفاوت است.


۱ – اگر چه گونه هاي بسيار مختلف از موش وجود دارد، اما يكي از انواع بسيار مشهور آن موش قهوه اي يا نروژي است. به احتمال زياد منشاء اين موجود چين بوده است كه بزرگترين نمونه آن مي تواند حدود ۱ كيلو به بالا وزن داشته باشد. اين موشها مانند طاعون تقريبا در همه جاي جهان با جمعيتي از چند صد هزار تا چند صد ميليون به جز مناطقي از قطب شمال و جنوب وجود دارند.


۲ – موش سياه و بدريخت مناطق استوايي را كه بعضي ها آنرا به انواع ديگر آن ترجيح ميدهند زماني گونه غالب در اروپا بود. اين موش همانا ناقل طاعون سياه بود. ككي كه بر روي بدن اين موشها زندگي مي كرد، عامل انتقال آفات باكتري هاي يرسينيا به ميليون ها نفر از قربانيان بي خبر طاعون بود ه است. موش هاي سياه و سفيد كوهنوردان بسيار عالي هستند و ثابت كرده اند كه به زهر بسياري از گونه هاي حيوانات زهر دار سراسر جهان واكسينه هستند. آنها به خصوص در نيوزيلند بسيار زياد هستند. آنها برخلاف همتايان قهوه اي خود آنها تمايل دارند سريع به مانند يك انفجار جمعيت خود را بزرگ و بزرگتر كنند.


۳ – اين تقريبا غير ممكن است كه به طور كامل خانه شما ضد موش ساخته شده باشد. آنها مي توانند به راحتي از طريق هر دهانه كوچكي به قطر يك چهارم بدنشان وارد محيط شوند. با توجه به مقياسه هاي انجام شده سختي دندان موش سخت تر از آهن يا فولاد است و و مي تواند به راحتي قادر هر چيزي را گاز بگيرد. هنگامي كه آنها به خانه حمله ميكنند، گرفتن آنها بسيار دشوار است چون موش باهوش است. تله هاي موش كه غالبا به عنوان سلاح براي مقابله با موشها ساخته شده اند براي حيوانات خانگي و بچه ها خطرناك هستند و به همين علت آنها هنوز هم جولان ميدهند.


۴ – توكسو پلاسما گوندي انگل تك ياخته اي كه به طور كامل در چرخه عمر يك گربه و در بدن اين موجود وجود دارد. گربه ها با استفاده از اين انگل به باروري و ادامه نسل ميرسند. اما همين انگل اگر درون بدن يك ميزبان موذي مانند موش كه آلوده هم هست وارد شود تغييرات عجيب و غريبي در مغز حيوان به وجود مياورد و در نهايت منجر به مرگ آن ميشود. توكسوپلاسموز در بدن ۱/۳ از جمعيت جهان وجود دارد. بعضا كشنده و خطرناك است. به خصوص براي افرادي كه سيستم ايمني ضعيفي دارند و زنان باردار. توكسوپلاسموز به بسياري از بيماري هاي ديگر، از جمله اسكيزوفرني ارتباط دارد.


۵ – اما گسترش موش ها در سراسر جهان به طور كامل شامل انواع خوش شانسي هاي محيطي است. آنها مي توانند خودشان را بدون مشكل زيادي با محيط هاي مختلف منطبق كنند. موش مي تواند مانند يك شتر بي آبي را تحمل كند. بدن بسيار مقاومي در برابر سقوط از ارتفاع دارند. آنها مي توانند مقدار زيادي در برابر اشعه هاي مختلف دوام بياورند. زنده ماندن و شنا كردن در طول نيم مايل از ديگر توانايي هاي اين موجود عجيب است. در طول نسل ها، آنها نسبت به سموم مختلف مصونيت خاصي بدست آورده اند.


۶ – در حالي كه برخي گربه هاي خانگي ممكن است تا حد زيادي توانايي شكار موش را از دست داده باشند، هنوز هم بسياري از موجودات ديگر وجود دارند كه موش به عنوان يك جزء اصلي از رژيم غذايي آنها به حساب ميايد. جغدها و بازها، مارها، اعضاي خانواده راسو و بسياري از شكارچيان بزرگ عاشق خوردن موش هستند. بعضي از نژاد هاي سگ نيز در شكار كردن موشها تبحر خاصي دارند. حتي انسانها هم در بعضي نقاط جهان مانند آفريقا و آسياي جنوب شرقي موش را به عنوان يك غذاي لذيذ نوش جان ميكنند. در حالي كه ممكن است در بعضي از نقاط هند اين موجود مورد پرستش قرار بگيرد در جاي ديگري به عنوان غذا مصرف ميشود.


۷ – بسياري از كشفيات دنياي پزشكي بر اساس آزمايش هايي است كه بر روي اين موجودات كوچك انجام ميگيرد. با دستكاري ژنتيكي در بعضي از نژادهاي مختلف آنها را براي استفاده در شناخت داروها و مراحل درمان بيماري هايي مانند ديابت و البته مشكلات ناشي از چاقي و … استفاده ميكنند. به تازگي از موش در مهندسي ژنتيك براي ساخت بافت، پوست و غضروف استفاده شده است كه اين بحث بسيار جنجال برانگيز شده است.
۸ – براي كساني كه از جوندگان ميترسند، موش صحرايي هاي گامبيا مظهري از رعب و وحشت مطلق خواهد بود. شباهت ظاهري اين موش به موش صحرايي نروژ شايد اشتباه برانگيز باشد اما ، نسخه گامبيايي اين حيوان ميتواند تا۷ كيلو گرم رشد كند. در آفريقا بومي اين سرزمين، موش را به عنوان گوشت بيشه زار ميخورند اما ماهيت هوشمند و سربزير اين حيوان منجر شده است تا براي شناسايي مين هاي زميني مورد استفاده قرار گيرد. با وجود ظاهر نامطلوب آن، موش صحرايي غول پيكر در واقع كاملا دوستانه است و مواردي ميتواند به عنوان يك حيوان خانگي عجيب و غريب مورد استفاده قرار گيرد.


۹ – يك جفت موش مي تواند در ۵ زايمان ۷-۱۵ نوزاد در يك سال بدنيا بياورد و همين نوزادان در حدود ۵ هفته اي كه باشند خودشان بارور مي شوند. در يك محيط خلاء ، يك جفت موش از لحاظ نظري مي توانند صدها هزار و يا شايد ميليون ها فرزندان در يك سال توليد كنند. بايد خدارا شكر كرد كه در شرايط عادي ميزان مرگ و مير نوزادان موشها حدود ۹۵ درصد در ابتداي دوران زنديگيشان است.
۱۰ – اما دهمين موضوع جالب درباره موشها اتفاقي است تحت عنوان موش پادشاه كه شايد يك اتفاق عجيب و غريب باشد. در جايي موش هاي بسياري از دم به هم ميچسبند و در نهايت دمهاي آنها به هم تنيده ميشود. چند نمونه از اين اتفاق در قرون وسطي يافت شده است گرچه اشكالات و شبهات زيادي در اين مورد وجود دارد. بزرگترين پادشاه موش شناخته شده، يك خوشه متشكل از ۳۲ سر موش سياه صحرايي موميايي شده در يك شومينه ميلر در Buchheim، آلمان به سال ۱۸۲۸ كه مي توان آن را بر روي صفحه نمايش در موزه Mauritianum در Altenburg، آلمان ديد. از لحاظ تاريخي، موش پادشاه به عنوان يك فال وحشتناك در ارتباط با مرگ و بيماري ديده ميشود.
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۵۶:۱۸ ] [ khabarblog ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 1
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب