khabarblog
khabarblog
رنگ هايي چون آبي، مشكي، خاكستري و قهوه اي كه در اصطلاح رنگ هاي سنگين خوانده مي شوند، در برخورد اول مي توانند مثبت ترين تاثير را روي مخاطب بگذارند.
به گزارش افكارنيوز، به تازگي بررسي انجام شده و در اين بررسي بهترين و بدترين رنگ هاي لباس در مصاحبه هاي استخدامي مشخص شده است.

در اين تحقيق ۲۹۹۹ مدير كارگزيني و منابع انساني شركت كردند و بررسي روي آنها تكليف رنگ هاي زيادي را براي مصاحبه ي استخدامي نشان داد.

بر اين اساس رنگ هاي آبي و مشكي بهترين رنگ ها براي مصاحبه استخدامي هستند. به بيان ديگر لباس هايي به رنگ آبي و مشكي بهترين تاثيرگذاري را در يك مصاحبه استخدامي دارند.

رنگ هايي چون آبي، مشكي، خاكستري و قهوه اي كه در اصطلاح رنگ هاي سنگين خوانده مي شوند، در برخورد اول مي توانند مثبت ترين تاثير را روي مخاطب بگذارند.

اين در حالي است كه رنگ هايي چون نارنجي، و رزد كه رنگ هاي زنده تر يا در اصطلاح جيغ هستند، چندان اثر مطلوبي روي طرف مقابل ندارند.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۷:۰۵ ] [ khabarblog ] [ نظرات (0) ]
آمارهاي جهاني نشان ميدهد كه با وجود كاهش محبوبيت سيگار در بسياري از نقاط دنيا همچنان تعداد افراد سيگاري رو به افزايش است.

به گزارش ايسنا، آمارها از 187 كشور جهان حاكي از آن است كه در سال 2012 ميلادي، 967 ميليون نفر روزانه سيگار كشيده اند كه در حالي كه اين آمار در سال 1980 ميلادي 721 ميليون نفر بوده است.

كارشناسان معتقدند با بالا رفتن جمعيت جهان و دو برابر شدن آن طي 50 سال اخير دور از انتظار نيست كه تعداد بيشتري از افراد به استعمال سيگار روي آورند.

در بررسيهاي آماري همچنين مشاهده ميشود چندين كشور بزرگ جهان همچون بنگلادش، چين و روسيه طي سالهاي اخير بيشتر با افزايش تعداد مصرفكنندگان سيگار روبرو بوده اند.

طبق بررسيهاي موسسه ارزيابي سلامت دانشگاه واشنگتن، بالاترين آمار استعمال سيگار مربوط به كشورهاي در حال توسعه است.

همچنين برخي كشورها همچون كانادا، ايسلند، نروژ و مكزيك توانسته اند با اتخاذ اقداماتي ميزان مصرف سيگار را در ميان مردمشان كاهش دهند.

كارشناسان سازمان جهاني بهداشت (WHO) معتقدند با اتخاذ سياستهايي همچون افزايش ماليات سيگار ميتوان سالانه جان ميليونها نفر را كه قرباني سيگار ميشوند، نجات داد.
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۴۸:۲۲ ] [ khabarblog ] [ نظرات (0) ]


خبرآنلاين: شكي نيست كه آلبرت انيشتين آدمي شگفت انگيز بود.

او متولد 14 مارس 1879 و متوفي 18 آوريل 1955، فيزيكدان آلماني بود كه بيشتر به خاطر نظريه نسبيت شهرت دارد. انيشتين در بسط نظريه كوانتوم و مكانيك آماري سهم عمده اي داشت.

او جايزه نوبل فيزيك را در سال 1921 براي خدماتش به فيزيك نظري و به خصوص به خاطر كشف قانون اثر فوتوالكتريك دريافت كرد. او به دليل تأثيرات چشمگيرش، به عنوان يكي از بزرگترين فيزيكدانهاي تاريخ بشر شناخته ميشود. در فرهنگ عامه، نام «اينشتين» مترادف هوش زياد و نابغه شده است.

انيشتين هميشه مورد جالبي براي مردم دنيا بوده است. شايد او تنها فيزيكداني باشد كه تا اين ميزان در فرهنگ مردم كشورهاي مختلف رخنه كرده باشد و حتي كساني كه از فيزيك سر در نمي آورند به خوبي با مدل موي او آشنا باشند.

عكس هاي او و خاطرات افرادي كه با او نشست و برخاست داشته اند همگي نشان ميدهد انيشتين، برخلاف تصور رايج از دانشمندان آدمي بوده شوخ طبع و بگووبخند كه خيلي راحت با اطرافيانش ارتباط برقرار ميكرد.

جذابيت انيشتين موجب شده بسياري از اهالي هنر هم به او بپردازند. انيشتين موضوع رمان فرانسوي «لطفا آقاي انيشتين» ژانكلود كارير در سال 2005 بود، در فيلم هاي «بي اهميتي» ساخته نيكلاس روگ و «آيكيو» ساخته فرد شپيسي شخصيتي به نام انيشتين حضور داشته است. در رمان «روياهاي اينشتين» نوشته آلن لايتمن و نمايشنامه طنز «پيكاسو در چابكي خرگوش» نوشته استيو مارتين به انيشتين اشاره شده است. اينشتين همچنين موضوع اپراي «انيشتين در ساحل» اثر فيليپ گلس بود.

و فقط اينها نيست، عكس هاي انيشتين چه در زمان حياتش و چه امروز هنوز روي جلد كتابها، مجلات و پوسترها قرار ميگيرند. يكي از معروفترين عكسهاي او، عكسي است كه در روز تولدش گرفته شده و در آن زبانش را براي عكاس بيرون آورده است.
ماجراي گرفته شدن عكس معروف انيشتين


اين عكس بامزه از آلبرت انيشتين 14 مارس سال 1951 پس از جشن تولد 72 سالگي او در پرينستون گرفته شده است. پس از جشن گروهي از عكاسها و خبرنگاران او را دوره كردند و مدام از او ميخواستند تا برايشان لبخند بزند. انيشتين هم كه از خنديدن براي دوربينها خسته شده بود و در آن لحظه خوصله عكاسها را نداشت در عوض زبانش را درآورد.

آرتور ساسه، عكاس UPI بطور اتفاقي در آن لحظه روي دكمه شاتر فشار آورد و خودش هم نميدانست كه موفق به گرفتن چه عكسي شده است، عكسي كه به يكي از ماندگارترين عكسهاي تاريخ بدل شد.

عكسي كه ساسه گرفت همين عكس پرتره اي كه امروزه ميبينيم نبود. در عكس اصلي چهره مردي در كنار انيشتين ديده ميشود. ساسه بعدا عكس را «كراپ» كرد.

در عكس اصلي انيشتين در كنار همسرش و دكتر فرانك آيدلوت (رئيس سابق انستيتو مطالعات پيشرفته) در صندلي عقب ماشيني نشسته اند. سردبير ساسه در ابتدا با چاپ عكس در «International News Photos Network» مخالف بود، اما در نهايت قبول كرد عكس چاپ شود. اين عكس موجب شهرت ساسه شد.
انيشتين بعدا كه عكس را ديد آنقدر از آن خوشش آمد كه كپي هايي از آن را به عنوان كارت پستال براي دوستان نزديكش ميفرستاد. عكس خيلي سريع معروف شد و روي جلد مجلات و روزنامه هاي مختلفي رفت. نسخه اصلي اين عكس بعدها در حراجي به قيمت 72 هزار و 300 دلار به فروش رفت.

انيشتين كه هميشه كانون توجه عكاسها و خبرنگاران بود بعدها با ترفندي از دست آنها فرار ميكرد، او به كساني كه قصد عكس گرفتن داشت ميگفت: «عذر ميخواهم، من فقط خيلي شبيه پروفسور انيشتين هستم!»

درباره زندگي آرتور ساسه تقريبا هيچ اطلاعي در دست نيست. او جدا از اين عكس، عكسهاي مهم ديگري در كارنامه دارد، از جمله عكس از سخنراني هري ترومن رئيس جمهور آمريكا و عكس ماندگار ديگري كه پسركي را در حال تماشاي بمباران اتمي هيروشيما از تلويزيون نشان ميدهد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۳۴:۴۲ ] [ khabarblog ] [ نظرات (0) ]

برخي ايتالياييها خرافاتي درباره جمعه هفدهم دارند، چرا كه بازآرايي اعداد رومي 17 (XVII) باعث ايجاد لغت VIXI ميشود؛ لغتي كه ترجمه آن از زبان لاتين به اين معنا است: «زندگي من به پايان رسيد.»

بسته به اينكه كجاي دنيا زندگي ميكنيد، اعداد معاني مختلفي دارند. در فرهنگهاي مختلف، اعداد متفاوتي به عنوان اعداد نحس شناخته ميشوند. با شش نمونه برجسته آن آشنا شويد.

دو روز پيش، 13 سپتامبر و مصادف با جمعه بود؛ روزي كه براي فرهنگ غرب نهايت بديمني به حساب ميآيد! جو نيكل، كارآگاه امور پارانرمال و محقق ارشد مجله Skeptical Inquirer ميگويد: «دليل نحس بودن جمعه سيزدهم اين عقيده است كه 12 «عدد كامل» است. دلايل بسياري براي اين عقيده آورده شده است: از تعداد ياران حضرت عيسي (ع) گرفته، تا تعداد ماههاي سال و يا تعداد صور دايره البروج. و به همين دليل، 13 عدد عجيب و ... نحسي است.»

اما به گزارش نشنال جئوگرافيك، در كشورهاي گوناگون اعداد مختلفي به عنوان عدد بدشانسي شناخته ميشوند. اگر واقعا عدد 13 باعث ميشود كه شما احساس دستپاچگي كنيد، پس بهتر است مراقب اين پنج عدد هم باشيد!

4: در زبان چيني، تلفظ عدد چهار بسيار شبيه به تلفظ واژه «مرگ» در اين زبان است. بسياري از ساختمانها در چين طبقه 4 ندارند؛ همانطور كه در آمريكا برخي از ساختمانسازان طبقه 13 را حذف ميكنند.

9: همانطور كه عدد چهار براي چينيها معناي بدشانسي ميدهد، عدد 9 نيز براي ژاپنيها ترسناك است. دليل اين موضوع هم مساله مشابهي است: تلفظ عدد 9 در زبان ژاپني شبيه به تلفظ لغت «شكنجه يا عذاب» در اين زبان است.

17: برخي ايتالياييها خرافاتي درباره جمعه هفدهم دارند، چرا كه بازآرايي اعداد رومي 17 (XVII) باعث ايجاد لغت VIXI ميشود؛ لغتي كه ترجمه آن از زبان لاتين به اين معنا است: «زندگي من به پايان رسيد.»

39: در كشور همسايه ما، افغانستان، عدد 39 به هيچ عنوان خوشايند نيست. ترجمه عدد 39 به زبان افغاني مرده-گاو ميشود، اما حقيقت اين است كه اين لغت در افغانستان عملا دشنامي ناموسي است كه محترمانهترين واژه آن «دلال محبت» است! تنفر از اين عدد در افغانستان به حدي است كه نمرهگذاري خودروها با عدد 39 در هرات به معضلي ملي تبديل شد.

666: در فرهنگ مسيحيت، اين عدد به عنوان «عدد شيطان» يا «نشان شيطان» شناخته ميشود. در كتاب مكاشفات يوحنا در انجيل آمده است: «در اينجا خرد هست. بگذار كه به او فهمانده شود عدد شيطان را؛ زيرا آن عدد مردي است و عدد او 666 است». ترس از اين عدد به اندازهاي است كه حتي بيماري خاصي به نام آن ثبت شده است: Hexaغير مجاز مي باشدioihexekontahexaphodia يعني ترس از عدد 666.

توجه: لازم به ذكر است كه در طول تاريخ، هيچ مدرك مستند و مستدلي مبني بر تاثير اعداد بر زندگي انسان يافت نشده و تصادفي بودن اغلب رويدادهاي منسوب به نحس بودن اعداد به اثبات رسيده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۰۲:۵۴ ] [ khabarblog ] [ نظرات (0) ]

 


زماني كه صداي خود را ضبط و آن را بازپخش ميكنيم، قدري با آن صدايي كه هميشه از خود ميشنويم، متفاوت است. آيا تاكنون به اين موضوع انديشيدهايد كه علت اين امر چيست؟


زماني كه صحبت ميكنيم، تارهاي صوتي كه در گلو قرار دارند، ميلرزند و عبور همين صدا از درون حفرهي دهاني و بيني نهايتاً به ايجاد اصوات منتج ميشود، اين همان مكانيزمي است كه به توليد صداي مختص هر كسي ختم ميشود.
البته با توجه به خصوصيات فيزيكي حفره دهان و بيني و ميزان لرزش تارها، نوع صداي خروجي قدري با هم متفاوت است و كيفيت صداي هر شخص خاص خود اوست.
زماني كه صدايي از طريق بلندگو پخش ميشود، صدا تنها از طريق جريان هوا منتشر ميشود، از سوي ديگر از آنجا كه فركانس صداي توليدي آدمي كمتر از بلندگو است، در واقع ميزان لرزشي كه تارهاي صوتي ايجاد ميكند، به نسبت كمتر هستند.
از سويي بسياري از مردم در هنگام بازپخش صدايشان با انقباض غيرارادي ماهيچههاي شنيداري مواجه ميشوند و در عين حال مغز تلاش ميكند اين موضوع را بپذيرد كه آيا صداي شنيده شده، همان صداي خارجي توليدي خود فرد است يا خير! به همين خاطر است كه صداي ما گاه براي خودمان غريب و عجيب مينمايد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۵۹:۳۵ ] [ khabarblog ] [ نظرات (0) ]


هيچ موجودي بيش از موش در جهان الهام بخش ترس نيست. اين موجود نمادي از مرگ و طاعون است. آنها كابوس ما ميشوند وقتي در ديوارها خانه ميكنند و به راحتي آنجا رفت و آمد دارند. دم فلس مانند اونها واقعا آزار دهنده است. موشهاي صحرايي در هر سال باعث ميلياردها دلار خسارت ميشوند، آنها منابع غذايي را ميخورند و انواع ديگر آنها از طريق جويدن سيم هاي برق، گاز گرفتن كودكان و … باعث آزار و اذيت و ناراحتي ما ميشوند. اما در ادامه مطلب ۱۰ عنوان جالب توجه در مورد اين موجود را ميخوانيد كه تا حد زيادي متفاوت است.


۱ – اگر چه گونه هاي بسيار مختلف از موش وجود دارد، اما يكي از انواع بسيار مشهور آن موش قهوه اي يا نروژي است. به احتمال زياد منشاء اين موجود چين بوده است كه بزرگترين نمونه آن مي تواند حدود ۱ كيلو به بالا وزن داشته باشد. اين موشها مانند طاعون تقريبا در همه جاي جهان با جمعيتي از چند صد هزار تا چند صد ميليون به جز مناطقي از قطب شمال و جنوب وجود دارند.


۲ – موش سياه و بدريخت مناطق استوايي را كه بعضي ها آنرا به انواع ديگر آن ترجيح ميدهند زماني گونه غالب در اروپا بود. اين موش همانا ناقل طاعون سياه بود. ككي كه بر روي بدن اين موشها زندگي مي كرد، عامل انتقال آفات باكتري هاي يرسينيا به ميليون ها نفر از قربانيان بي خبر طاعون بود ه است. موش هاي سياه و سفيد كوهنوردان بسيار عالي هستند و ثابت كرده اند كه به زهر بسياري از گونه هاي حيوانات زهر دار سراسر جهان واكسينه هستند. آنها به خصوص در نيوزيلند بسيار زياد هستند. آنها برخلاف همتايان قهوه اي خود آنها تمايل دارند سريع به مانند يك انفجار جمعيت خود را بزرگ و بزرگتر كنند.


۳ – اين تقريبا غير ممكن است كه به طور كامل خانه شما ضد موش ساخته شده باشد. آنها مي توانند به راحتي از طريق هر دهانه كوچكي به قطر يك چهارم بدنشان وارد محيط شوند. با توجه به مقياسه هاي انجام شده سختي دندان موش سخت تر از آهن يا فولاد است و و مي تواند به راحتي قادر هر چيزي را گاز بگيرد. هنگامي كه آنها به خانه حمله ميكنند، گرفتن آنها بسيار دشوار است چون موش باهوش است. تله هاي موش كه غالبا به عنوان سلاح براي مقابله با موشها ساخته شده اند براي حيوانات خانگي و بچه ها خطرناك هستند و به همين علت آنها هنوز هم جولان ميدهند.


۴ – توكسو پلاسما گوندي انگل تك ياخته اي كه به طور كامل در چرخه عمر يك گربه و در بدن اين موجود وجود دارد. گربه ها با استفاده از اين انگل به باروري و ادامه نسل ميرسند. اما همين انگل اگر درون بدن يك ميزبان موذي مانند موش كه آلوده هم هست وارد شود تغييرات عجيب و غريبي در مغز حيوان به وجود مياورد و در نهايت منجر به مرگ آن ميشود. توكسوپلاسموز در بدن ۱/۳ از جمعيت جهان وجود دارد. بعضا كشنده و خطرناك است. به خصوص براي افرادي كه سيستم ايمني ضعيفي دارند و زنان باردار. توكسوپلاسموز به بسياري از بيماري هاي ديگر، از جمله اسكيزوفرني ارتباط دارد.


۵ – اما گسترش موش ها در سراسر جهان به طور كامل شامل انواع خوش شانسي هاي محيطي است. آنها مي توانند خودشان را بدون مشكل زيادي با محيط هاي مختلف منطبق كنند. موش مي تواند مانند يك شتر بي آبي را تحمل كند. بدن بسيار مقاومي در برابر سقوط از ارتفاع دارند. آنها مي توانند مقدار زيادي در برابر اشعه هاي مختلف دوام بياورند. زنده ماندن و شنا كردن در طول نيم مايل از ديگر توانايي هاي اين موجود عجيب است. در طول نسل ها، آنها نسبت به سموم مختلف مصونيت خاصي بدست آورده اند.


۶ – در حالي كه برخي گربه هاي خانگي ممكن است تا حد زيادي توانايي شكار موش را از دست داده باشند، هنوز هم بسياري از موجودات ديگر وجود دارند كه موش به عنوان يك جزء اصلي از رژيم غذايي آنها به حساب ميايد. جغدها و بازها، مارها، اعضاي خانواده راسو و بسياري از شكارچيان بزرگ عاشق خوردن موش هستند. بعضي از نژاد هاي سگ نيز در شكار كردن موشها تبحر خاصي دارند. حتي انسانها هم در بعضي نقاط جهان مانند آفريقا و آسياي جنوب شرقي موش را به عنوان يك غذاي لذيذ نوش جان ميكنند. در حالي كه ممكن است در بعضي از نقاط هند اين موجود مورد پرستش قرار بگيرد در جاي ديگري به عنوان غذا مصرف ميشود.


۷ – بسياري از كشفيات دنياي پزشكي بر اساس آزمايش هايي است كه بر روي اين موجودات كوچك انجام ميگيرد. با دستكاري ژنتيكي در بعضي از نژادهاي مختلف آنها را براي استفاده در شناخت داروها و مراحل درمان بيماري هايي مانند ديابت و البته مشكلات ناشي از چاقي و … استفاده ميكنند. به تازگي از موش در مهندسي ژنتيك براي ساخت بافت، پوست و غضروف استفاده شده است كه اين بحث بسيار جنجال برانگيز شده است.
۸ – براي كساني كه از جوندگان ميترسند، موش صحرايي هاي گامبيا مظهري از رعب و وحشت مطلق خواهد بود. شباهت ظاهري اين موش به موش صحرايي نروژ شايد اشتباه برانگيز باشد اما ، نسخه گامبيايي اين حيوان ميتواند تا۷ كيلو گرم رشد كند. در آفريقا بومي اين سرزمين، موش را به عنوان گوشت بيشه زار ميخورند اما ماهيت هوشمند و سربزير اين حيوان منجر شده است تا براي شناسايي مين هاي زميني مورد استفاده قرار گيرد. با وجود ظاهر نامطلوب آن، موش صحرايي غول پيكر در واقع كاملا دوستانه است و مواردي ميتواند به عنوان يك حيوان خانگي عجيب و غريب مورد استفاده قرار گيرد.


۹ – يك جفت موش مي تواند در ۵ زايمان ۷-۱۵ نوزاد در يك سال بدنيا بياورد و همين نوزادان در حدود ۵ هفته اي كه باشند خودشان بارور مي شوند. در يك محيط خلاء ، يك جفت موش از لحاظ نظري مي توانند صدها هزار و يا شايد ميليون ها فرزندان در يك سال توليد كنند. بايد خدارا شكر كرد كه در شرايط عادي ميزان مرگ و مير نوزادان موشها حدود ۹۵ درصد در ابتداي دوران زنديگيشان است.
۱۰ – اما دهمين موضوع جالب درباره موشها اتفاقي است تحت عنوان موش پادشاه كه شايد يك اتفاق عجيب و غريب باشد. در جايي موش هاي بسياري از دم به هم ميچسبند و در نهايت دمهاي آنها به هم تنيده ميشود. چند نمونه از اين اتفاق در قرون وسطي يافت شده است گرچه اشكالات و شبهات زيادي در اين مورد وجود دارد. بزرگترين پادشاه موش شناخته شده، يك خوشه متشكل از ۳۲ سر موش سياه صحرايي موميايي شده در يك شومينه ميلر در Buchheim، آلمان به سال ۱۸۲۸ كه مي توان آن را بر روي صفحه نمايش در موزه Mauritianum در Altenburg، آلمان ديد. از لحاظ تاريخي، موش پادشاه به عنوان يك فال وحشتناك در ارتباط با مرگ و بيماري ديده ميشود.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۵۶:۱۸ ] [ khabarblog ] [ نظرات (0) ]

آيا ميدانيد كه موناليزا يك آريايي اصيل است و داوينچي تابلوي لبخند ژكوند را در ارتفاعات چاده ي چالوس كشيده است؟
تيم تحقيقاتي آقاي خط پس از سالهاي متوالي موفق شد معمايي فناناپذير ديگر را حل كند!!!!
.
قسمتي از تابلوي لبخند موناليزا منطقه اي ازجاده ي چالوس به نام "پيچ ژكوند" است
.
خود لئوناردو داوينچي در كتاب خاطراتش (صفحه ي ۱۷۸) در مورد اين پيچ و موناليزا مينويسد :
.
در جاده ي چالوس به مقصد طهران بوديم كه ناگهان كاروانمان در پيچي به نام ژكوند به قصد استراحت اطراق كرد من به طبق معمول، بوم و قلم نقاشي ام را برداشتم كه ناگهان بانوي زيبايي را ديدم كه در دامنه ي كوه به افق خيره شده و با صدايي دلنواز مشغول به نواختن "ني " است ، نزدش رفتم و از مترجمم خواستم تا نامش را بپرسد ،،،

جواب داد : مونا ني زا
.
از او خواهش كردم كه تصويرش را بكشم و او اجازه داد و من نيز سيرت زيبايش را به قلم در اوردم ،،،
.
.
.
حالا شايد برايتان سوال ايجاد شود كه چرا نام اين آريايي موناليزا است؟
.
جوابش ساده است
.
بر طيق تحقيقاتي كه تيم تحقيقاتي انجام داده است ايتاليايي ها واژه ي "ني " را نميتوانند تلفظ كنند و به جايش از واژه ي "لي " استفاده ميكنند،، بنابراين با نهايت تاسف
مونا ني زا" طي فرايند واجي به موناليزا تبديل گشت. ،،،
.
پينوشت يكم : تصوير جاده ي ژكوند را ميتوانيد در پايين مشاهده كنيد
.ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۵۲:۵۹ ] [ khabarblog ] [ نظرات (0) ]پروفسور پرويز كردواني، محققي است كه براي اولين بار اعلام كرد نقطه اي در كوير لوت ايران وجود دارد كه گرمترين و داغ ترين نقطه جهان است.

پروفسور پرويز كردواني، محققي است كه براي اولين بار اعلام كرد نقطه اي در كوير لوت ايران وجود دارد كه گرمترين و داغ ترين نقطه جهان است. پس از اعلام اين موضوع، تحقيقات روي كوير لوت شروع شد و در نهايت سازمان ناسا، نظريه كردواني را تاييد كرد. از آن روز به بعد بود كه كوير لوت، گرم ترين نقطه جهان معرفي شد.


شايد اگر تلاش هاي پير كويرشناسي ايران نبود، اين موضوع براي هميشه در هاله اي از ابهام باقي مي ماند. پرويز كردواني از محققاني است كه تجربه خود را درباره كوير مديون ماجراجويي هايش در مناطق كويري جهان است؛ ماجراجويي هايي كه اين مرد را تا دم مرگ نيز برده است. البته پيش از اين هم مصاحبه اي با استاد داشتيم اما اين بار سراغ خاطرت و ماجراجويي هاي خواندني او رفتيم.
اهالي شهرستان گرمسار، او را به خوبي مي شناسند. خيلي ها هر روز كه از ميدان انقلاب اين شهر عبور مي كند، مجسمه او را مي بينند. كسي كه پدر كويرشناسي ايران لقب گرفته و بيش از نيم قرن از عمر خود را صرف كويرشناسي كرده. حالا كوله پشتي آقاي پروفسور پر است از خاطرات و حادثه هاي عجيب و غريبش از سفرهاي او به كويرهاي مشهور جهانهپ، «از همان ابتدا عاشق بيان و كوير بودم. پدرم كشاورز بود و ما در تمام تلاشم اين بود كه به صورت علمي كوير را آباد كنم. به همين خاطر شروع كردم به تحصيل در رشته هاي كشاورزي و جغرافيا. دلم مي خواست براي گذراندن دوره هاي تحصيلي به آلمان بروم.»


همين اتفاق هم افتاد زمينه و طولي نكشيد كه كردواني در شهر برن آلمان مشغول به تحصيل شد. او سال 42 شروع كرد به تحقيق در زمينه خاك ها، «از مسئولان و مديراني كه مي شناختم كمك گرفتم. از آنها خواستم ترتيبي بدهند كه يك تن خاك از ايران براي تحقيق به دست من برسانند تا بتوانم پژوهش خود را روي خاك ايران كامل كنم.» به همين خاطر با تلاش همكاران پدر كويرشناسي، 17 گوني بزرگ خاك از ايران به شهر برن آلمان رسيد. «نمي دانيد چه ذوقي كردم وقتي خاك ها را در كاميون ديدم. وقتي مشتي خاك به دست گرفتم آن را بوسيدم و از همانجا زندگي من رنگ ديگري به خود گرفت.»


از كوير آمريكا تا صحراي آفريقا


زندگي پرويز كردواني به واسطه كويرنوردي هايش با خاطرات زيادي همراه است. او درباره يكي از خاطراتش مي گويد: «من براي تحقيق به كوير آفريقا هم سفر كرده ام. هفته ها در آنجا مانده و زندگي كرده ام. به نظرم حيوانات و خزندگاني كه در آفريقا وجود دارند توجه هر بيننده اي را به خود جلب مي كنند. گرچه گرماي آفريقا همتا ندارد. اما مي توانم به جرأت بگويم كه هيچ كويري به اندازه كويرهاي ايران گرم و طاقت فرسا نيست.» بالاخره پس از كويرهاي ايران رفت، «يك روز قرار شد به كوير لوت بروم. در نزديكي شهر شهرداد در اوج گرما وسط بيابان يك فيل ديدم. باورم نمي شد. از همراهانم پرسيدم كه آيا درست مي بينم. آنها همه همان چيزي را ديدند كه من ديدم. يك فيل وسط بيابان! از آنها خواستم كه جلو بروند تا ببينم فيل وسط بيابان چه مي كند. جلوتر كه رفتيم ديدم كه يك گاو چاق وسط آن همه تپه هاي شني ايستاده و به اين طرف و آن طرف نگاه مي كند. يكي از همراهان كه اهل كوير بود، گفت كه به خاطر قشنگي خطاي ديدمان بالاتر رفته. به همين خاطر گاو را به جاي فيل اشتباه گرفتيم.»
باز هم بودن گاو در آن شرايط براي پروفسور تعجب برانگيز بود. او پس از تحقيقاتش، متوجه شد اهالي كوير از روي تپه هاي ماسه اي گندم به بيرجند مي برند و خرما مي خرند، «آنها اعتقاد داشتند كه اگر بخواهند با ماشين بروند، خطر گرفتار شدنشان در دل كوير بيشتر است. مردي كه صاحب گاو بود به من گفت: «اينجا كسي جرأت نمي كند با كاميون در اين بيابان بي آب و علف ماجراجويي كند براي همين ما از گاو براي باربري استفاده مي كنيم.»
روباه يا جوجه تيغي؟


عجيب ترين اتفاقي كه پدر كويرشناسي ايران در كوير لوت شاهدش بوده، اشتباه گرفتن يك روباه با جوجه تيغي بوده، «چند ماهي مي شد كه پشت سر هم به كوير مي رفتيم. تاب و توانمان تمام شده بود. خسته بوديم به همين خاطر وسط كوير داغ چادر زديم تا بخوابيم و استراحت كنيم بلكه بتوانيم فردا صبح به راه خود ادامه بدهيم اما آن شب اتفاق عجيبي افتاد. يكي از دوستانم ناگهان شروع كرد به فرياد زدن. گفت كه يك جوجه تيغي به سراغش آمده و او هم حيوان را گرفته است. برايم جالب بود كه جوجه تيغي وسط بيابان چه مي كند.


فردا صبح حسابي متعجب شديم چرا كه ما يك جوجه تيغي را نگرفته بوديم بلكه آن حيوان يك روباه بود كه به خاطر بي آبي و گرسنگي ما، اشتباها تبديل به يك جوجه تيغي شده بود!!»


به گفته كردواني، در آن منطقه بي آب و علف، روباه بخت برگشته مجبور بود از مدفوع شتر براي تغذيه استفاده كند، «به همين خاطر ما حيوان را با خود به تهران آورديم تا روي آن تحقيق كنيم. پس از مرگ حيوان هم جسم او را تاكسيدرمي كرديم و الان اين حيوان در موزه دانشگاه تهران نگهداري مي شود.»
شتر را پودر مي كند


مي گويد ترسناكترين موجودي كه در دل كوير ديده، ماري بوده كه هيچ وقت مستقيم حركت نمي كند: «خزنده عجيب و غريبي است. يك بار در دالان مرگ آمريكا با اين موجود آشنا شدم و شبيه او را در كوير لوت ايران هم ديدم، از محققان بزرگ دنيا شنيده ام كه اگر اين مار به شتر نيش بزند در دم او را پودر مي كند.»
به گفته كردواني، يكي از هولناكترين موجودات كوير، عقرب است. او به كويرنوردان پيشنهاد مي كند كه اگر مي خواهند در دل كوير بمانند حتما با خود يك تختخواب پايه دار همراه داشته باشند، «پايه هاي تخت را در سطل هاي پر از آب فرو ببريد تا عقرب نتواند به جاي خوابتان نفوذ پيدا كند و به دردسر بيفتيد.»
مرگ در ميان ماسه هاي داغ


البته خاطرات پير كويرشناسي ايران تمامي ندارد. او يك بار به همراه چند محقق با يك هلي كوپتر به دل كوير زدند، «از بدشانسي ما هلي كوپتر خراب شد. هر چه خلبان سعي كرد درست نشد. به او گفتيم كه بيايد و با هم به نقطه اي برويم كه راه را پيدا كنيم و بتوانيم خودمان را نجات دهيم اما او گفت كه خلبان ها بايد هر جا كه وسيله شان خراب شد بمانند تا بيايند و آنها را نجات بدهند. از ساعت 12 ظهر تا 4 عصر خلبان روي هلي كوپتر كار كرد. تشنگي امانمان را بريده بود. مرگ را به چشم ديديم.» اما در همين گير و دار كه كردواني نااميد شده بود، ناگهان هلي كوپتر روشن شد و آنها نجات پيدا كردند، «باورش برايمان خيلي سخت بود اما مي توانستيم بار ديگر به خانه بازگرديم.»
اگر امروز پرويز كردواني تجربه بسياري از كوير دارد، به خاطر همه روزهاي سختي است كه او در كوير گذرانده.


او از روزهايي كه تازه كار بوده و تجربه زيادي براي كويرنوردي هم نداشته و تازه تحقيقاتش را شروع كرده بود برايمان مي گويد: «با يك ماشين لندرور به همراه يكي از دوستانم به دل كوير زديم. سعي مي كرديم از روي قطب نما مسير را شناسايي كنيم اما باز دور مي زديم و به جاي اول مي رسيديم. فكرش را بكنيد ساعت ها در بيابان دور خودمان مي چرخيديم. همه خنده مان گرفته بود، هم اعصابمان به هم ريخته بود. مي ترسيديم كه اگر گرفتار كوير شويم جانمان را از دست بدهيم.»


دست آخر اينكه پس از كلي دور زدن، كردواني يك خط روي سايه آينه ماشين كشد و به راننده پيشنهاد داد كه راه را مستقيم طي كند و مراقب باشد سايه از خطي كه كشيده شده، كنار نرود. «دست آخر با همين شيوه موفق شديم جانمان را نجات بدهيم. بعدها من متوجه شدم كه قطب نماي ماشين خراب بوده و درست كار نمي كرده.»


كويرنوردي تا پاي مرگ


كردواني بارها تا پاي مرگ پيش رفته و خيلي از اوقات از حوادث طبيعي كوير جان سالم به در برده. توفان شن و ماسه بارها او را غافلگير كرده، «شايد بارها از طريق تلويزيون شاهد توفان هاي شن و ماسه در مناطق مختلف كويري بوده باشيد. از آنجا كه من براي كار و تحقيقات به كوير مي رفتم، بارها در معرض اين توفان ها قرار مي گرفتم تا جايي كه يك بار بدنم خشك شد و تا پاي مرگ پيش رفتم.»


يكي از اين اتفاقات در سال 1347 براي پير كويرشناسي ايران رخ داد. او به جنوب كوير لوت رفته بود تا درباره خاك آن منطقه تحقيق كند، «مي خواستيم به سمت زاهدان برگرديم كه ناگهان توفاني از شن به پا شد. اصلا نفهميديم از كجا شروع شد. فقط در طول چند ثانيه همه چيز مقابل چشمانمان تيره و تار شد. من به همراه دكتر مستوفي، پدر جغرافي شناسي ايران و يك ماشين ديگر كه همگي شان محقق بودند به راه افتاديم.»


آنها ماشين ها را متوقف مي كنند. تصورشان اين بود كه توفان شديد نيست و به سرعت فروكش مي كند، «من به سرعت از ماشين پياده شدم تا به كمك كافرادي كه در ماشين ديگر بودند و تجربه اين روزها را نداشتند بروم و بگويم كه چطور از خودشان مراقبت كنند.» اما ناگهان شدت توفان به اوج خود رسيد و ماشيني كه به سمت آن در حركت بود، در مقابل چشمانش محو شد، «راه تنفسم بند آمده بود و گوش هايم سوت مي كشيد. به زمين افتادم تا توفان آرام تر شد. با پايان توفان باورمان نمي شد از اين حادثه جان سالم به در برده باشيم.» اين خود معجزه بود.
البته اين حادثه اولين و آخرين توفاني نبود كه مرد كوير ايران در مقابل چشمانش ديد. او يك بار ديگر زماني كه مي خواست با تيم كويرشناسي خود از بم كرمان به سمت استان سيستان و بلوچستان برود، باز در ميان توفاني از شن به دام افتاد، «ما در مسير تپه هاي ماسه اي ريگ دو هولي بوديم كه توفان غافلگيرمان كرد.» گروه در حدود 15 خودرو بودند. آنها روزها بود كه در كوير به سر مي بردند و شب ها ماشين ها را دورشان مي چيدند تا اتفاقي برايشان رخ ندهد، «ما شب ها يك حوله روي صورتمان مي انداختيم تا از گزند حوادث احتمالي در امان باشيم. آن شب هم همينطور گذشت اما در نيمه شب آن هم در دل تاريكي، توفان به پا شد.»


گروه دستپاچه شده بودند و نمي دانستند چه كار كنند، «دور چيدن ماشين و خوابيدن در وسط آنها كار اشتباهي بود. در طول چند ثانيه توفان شد و بعد هم به سرعت توفان از آن منطقه گذشت اما زماني كه به خودمان آمديم متوجه شديم هيچ كدام از اعضاي بدنمان تكان نمي خورد. حتي نمي توانستيم دهانمان را باز كرده و اسم همديگر را صدا كنيم. خشك شده بوديم.» آنها به هر زحمتي كه بود خودشان را نزديك يكديگر كردند تا به هم كمك كنند. به نظرشان جان سالم به در بردن از آن حادثه يك شانس بزرگ برايشان به حساب مي آمد. كردواني مي گويد كه اين خود معجزه بود؛ در غير اين صورت مرگ ما حتمي بود.
28 روز بي آبي


اگر اهل كوير و كويرنوردي باشيد به خوبي مي دانيد كه كوير برخلاف سكوت و آرامش ظاهري اش، با توفان هاي بي پايان شن و ماسه و بي آبي همراه است. كردواني در طول سالهاي فعاليت خود در كوير يك بار ديگر هم بدبياري آورد، «ما با هلي كوپتر به نقطه اي از كوير رفتيم كه دور از دسترس بود. بايد چند روزي را در آنجا سپري مي كرديم. اين براي انجام تحقيقات لازم بود.» براي كردواني اين بدترين بدشانسي در زندگي حرفه اي او به حساب مي آمد، «از ارگاني دولتي تانكر گرفته بوديم كه در راه به خاطر مشكلي كه برايمان پيش آمد، نصف بيشتر آب تانكر خالي شد. همچنين خاك ته تانكر باعث شد آب گل آلود شود.» آنها مجبور بودند 28 روز با آب جيره بندي شده در آنجا سر كنند تا هلي كوپتر به دنبالشان بيايد، «امكان برگشتي براي ما وجود نداشت. در اين مدت به خاطر آب گل آلودي كه داشتيم، در وضعيت بسيار بدي به سر برديم و تشنگي را با همه وجودمان احساس كرديم.»


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۹:۴۲ ] [ khabarblog ] [ نظرات (0) ]برخي از كساني كه براي خريد، اجاره، فروش يا پيشفروش آپارتمان به بنگاه املاك مراجعه ميكنند، در اولين برخورد با مشاور املاك همه جزئيات زندگي خود را براي دلال تعريف ميكنند و علت و قصد و نيتي را كه از خريد يا فروش ملك دارند براي او روايت ميكنند.
اقتصاد ايران آنلاين: اين شيوه برخورد اگرچه ممكن است به نحوه بازاريابي دلال كمك كند، اما در برخي مواقع مقدمات سوءاستفاده را فراهم ميسازد.

مثلاً اگر دلال از تحت فشار بودن فرد فروشنده بابت تامين پول و رفع مشكل ناشي از بدهي او آگاه شود، ممكن است از اين قضيه به نفع خود يا فرد خريدار بهره برده و در زمان محدودي كه فروشنده مجبور است ملك خود را رد كند، آن را با كمترين قيمت براي او معامله كند. به اين ترتيب لازم است متعاملان مسكن تا حد امكان از پرداختن به موضوعات اضافي و غيرضروري خودداري كنند و فقط درباره قيمت و ديگر مواردي كه مستقيم به اصل معامله مربوط ميشود، با مشاور املاك صحبت كنند.

گاهي اوقات به رغم آنكه فرد فروشنده از گفتن عقبه مالي خود پرهيز ميكند و هرگز درباره اينكه چرا قصد فروش دارد حرفي نميزند، اما مشاور املاكي تلاش ميكند با سوالات و پرسش هاي متعدد، در اين باره اطلاع كسب كند.

معمولا دلال از فروشنده ملك اين سوال را مطرح ميكند: «بعد از فروش قصد انجام چه كاري داريد؟ اگر قصد خريد ملك ديگري داريد فايل هاي متنوع براي شما سراغ داريم.» اين پرسش ميتواند زمينه بازگو كردن اهداف فرد فروشنده را روشن كند.

البته شما در پاسخ به اين پرسش ميتوانيد به گونهاي رفتار كنيد كه نه تنها تهديدي متوجه معامله شما نشود، بلكه باعث شود فرد دلال نهايت تلاش خود را به خرج دهد تا بهترين معامله را براي شما رقم بزند. شما ميتوانيد در پاسخ به پرسش مذكور، وانمود كنيد كه اگر از فروش ملك خود توسط بنگاه راضي باشيد، از همين بنگاه يك ملك بهتر را خريد خواهيد كرد. اين واكنش شما، مشاوراملاكي را مجاب ميكند براي جلب رضايتتان، نه تنها ملكتان را زير قيمت رد نكند كه با بهترين قيمت ممكن آن را بفروشد.

البته پاسخي كه به دلال داده ايد دروغ نبوده است، بلكه ممكن است حتي اگر پول لازم هم باشيد، پول حاصل از فروش ملك خود را براي مدتي صرف خريد يك ملك بهتر كنيد و بعد از آن با فروش آن ملك، مجدداً به پول نقد با ارزش افزوده بيشتر دست پيدا كنيد.

اما در مورد خريداران چه نكاتي بايد مدنظر اين گروه قرار بگيرد؟

متقاضيان خريد يا اجاره نيز لازم است از حرف هاي اضافي و باز كردن سفره دل خود براي مشاوراملاكي خودداري كنند.

آفتي كه همواره منافع خريدار يا مستاجر در بنگاه مسكن را تهديد ميكند، اطلاع پيدا كردن مشاور املاك از ميزان پول در جيب متقاضي است.

تجربه نشان داده است هر زمان خريدار يا مستاجر ميزان توان مالياش را اعلام كرده و گفته كه چقدر نقدينگي براي خريد يا اجاره واحدمسكوني جور كرده است، دلال مربوطه آپارتماني براي او پيدا كرده كه هزينه تهيه آن حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصد بيشتر از اين رقم بوده است.

به عبارت صريح تر اعلام ميزان پول تامين شده براي خريد مسكن نه تنها هيچ كمكي به خريدار نميكند، بلكه ميتواند خطراتي براي او در پي داشته باشد.

با اين حساب، متقاضيان مسكن در پاسخ به پرسش مشاوراملاكي بايد چگونه برخورد كنند؟

آيا ميشود بگويند كه «اصلا پولي براي خريد ندارند!»

بهترين پاسخ متقاضيان مسكن اين پاسخ ميتواند باشد: «فايل هاي فروش شما در بنگاه با چه قيمت هايي فايل شده است؟»

اين پاسخ باعث ميشود دلال، پيش از آنكه بر روي قدرت خريد شما متمركز شود، بر روي ديگر مشخصات مدنظر شما براي خريد يا اجاره يك واحدمسكوني ايده آل دقت كند.
البته به هيچ وجه امكان ندارد مشاوران املاك بدون اطلاع از حدود قدرت خريد متقاضيان بتوانند آپارتمان مناسب خريداران يا مستاجران را براي آنها شناسايي كنند.

اما همانطور كه تاكيد شد، فقط كافي است متقاضيان حدود قيمت مدنظر را به دلال بگويند و هرگز نياز نيست ريال به ريال آن را اعلام كنند.

در اين ميان حتي بهتر است مبلغي كمتر از اصل قدرت خريد، اعلام شود تا قدرت چانه زني و تخفيف براي خريدار محفوظ باقي بماند.

در بازار معاملات مسكن هر چقدر طرفين معامله زرنگ و داراي هوش اقتصادي باشند، قادر خواهند بود به انتخاب بهتر و كم دردسرتر دست پيدا كنند.

اما هر نوع بي احتياطي و اقدام اشتباه در برخورد با دلالان يا طرف مقابل، شما را از يك معامله موفق دور خواهد ساخت.

بنابراين لازم است چه خريدار و چه فروشنده– موجر و مستاجر يا پيش خريدار و پيش فروشنده- پيش از هر اقدام، سنجيده عمل كنند و قبل از صحبت با بازارياب يا دلال، درباره پيامد حرف هاي خود فكر و تامل كنند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۵:۵۶ ] [ khabarblog ] [ نظرات (0) ]

دهها تحقيق در جهان نشان داده است كه اين اثرات به خصوص در مورد ميكروارگانيسمهاي غير هوازي مانند استرپتوكوكوس موتانس، كه باعث پوسيدگي دندان ميباشد، انتخابي و ايده آل است.
قسمتهاي مختلف گياه مسواك به علت دارا بودن تانن، تركيبات گوگردي و تركيبات ايزوتيوسيانات داراي اثر ضدميكربي قوي و گسترده بر روي انواع ميكروارگانيسمها است.

پايگاه اطلاع رساني حج نوشت: بيش از دويست تحقيق مختلف بر روي مواد و اثرات جالب چوب مسواك انجام گرفته كه از خواص منحصر به فرد آن خبر ميدهد. پيغمبر عظيمالشأن اسلام، حضرت محمد (صلي الله عليه واله و سلم)، اولين معرف و توصيه كنندهٔ اين چوب در جهت بهداشت دهان و دندان بودهاند؛ در حالي كه قبل از آن مسواكي وجود نداشته است و اين بسيار جالب است.
درخت مسواك در حقيقت درختچه اي است به ارتفاع متوسط 3 متري كه شاخههاي زيادي دارد و اين شاخهها به سمت زمين خميده هستند و داراي پوستي نسبتاً شفاف، به رنگ سبز كمرنگ تا تقريباً سفيد ميباشند.
مناطق مهم رويش گياه در جهان جنوب آسيا، ايران، مصر، هندوستان و حبشه ميباشد و مهمترين نواحي رويش آن در ايران لار، بندرعباس، ميناب، مكران و چاه بهار است.

* تركيبات مهم

مهمترين تركيبات ريشه، ساقه و برگ گياه شامل فلاوونوئيدها، ساپونين، تانن، تركيبات گوگردي، بنزيل ايزوتيوسيانات، تركيبات كلرايد، فلورايد، كلسيم و سيليسيم ميباشد.

اثرات مهم

* اثرات ضد ميكروب
قسمتهاي مختلف گياه مسواك به علت دارا بودن تانن، تركيبات گوگردي و تركيبات ايزوتيوسيانات داراي اثر ضدميكروبي قوي و گسترده بر روي انواع ميكروارگانيسمها است. دهها تحقيق در جهان نشان داده است كه اين اثرات به خصوص در مورد ميكروارگانيسمهاي غير هوازي مانند استرپتوكوكوس موتانس، كه باعث پوسيدگي دندان ميباشد، انتخابي و ايده آل است.

* اثر ضد زخم
اثر ضد زخم چوب مسواك مربوط به وجود فلاوونوئيدها و تاننهاي موجود در آن است. گرچه تركيبات ديگري در اين مورد دخالت دارند و مسلماً موثر ميباشند، ولي دو دسته مواد مذكور كه اثر ضد زخم آنها قوي ميباشد، علت اصلي اين خاصيت هستند.

* اثر دترجنت (پاككنندگي و ضد جرم دندان)

كلرايد قابل توجه موجود در چوب مسواك به عنوان يك دتر جنت قوي عمل نموده و از ايجاد جرم روي دندانها جلوگيري ميكند؛ به همين دليل افرادي كه به طور طولاني از چوب مسواك استفاده ميكنند (بعضي كشورهاي عربي مانند عربستان سعودي) اصولاً دندانهاي سفيدي دارند.

* اثر ضد پوسيدگي دندان
فلورايد قابل توجه به همراه تركيبات گوگردي، تانني و ايزوتيوسيانايد موجود در گياه مسواك باعث خاصيت قوي ضد پوسيدگي دندان در ساقههاي گياه شده است. كليهٔ اثرات ذكر شده با مكانيسمهاي مربوطه پس از تحقيقات زيادي كه در نقاط مختلف جهان صورت گرفته تاييد شده كه خلاصه اي از آنها به شرح زير است.
تحقيق يكي از دانشمندان انگليسي بر روي افراد مسن عربستان سعودي نشان داد كه اكثر آنها از دندانهايي سالم و سفيد برخوردارند و داراي كمترين بيماريهاي دهان و دندان ميباشند. اين افراد از كودكي از چوب مسواك استفاده كرده بودند؛ بنابراين احتمالاً استفاده از چوب مسواك و موضوع مذكور قوت گرفت.
براي بررسي بيشتر و اثبات قطعي اين مسئله دو گروه از دانش آموزان دو شهر عربستان كه در يكي از چوب مسواك استفاده چنداني نميكردند و اكثراً خمير دندانهاي خوب و استاندارد مصرف ميكردند و در دومين شهر كه نسبت به استفاده از چوب مسواك تعصب داشتند، مورد مطالعه قرار گرفتند.
تحقيق در مورد دندانهاي سالم، تعداد دندانهاي پوسيده و پيوره و يا مشكلات ديگر دهان و دندان در آنها نشان داد دانش آموزاني كه از چوب مسواك استفاده ميكنند داراي وضعيت كاملاً بهتري از هر نظر نسبت به شهر ديگر داشتند. اين بررسي نشان داد كه مصرف چوب مسواك به خصوص در طولاني مدت ميتواند در بهداشت دهان و دندان اثرات ايده آلي داشته باشد.
اثر ضد زخم چوب مسواك مربوط به وجود فلاوونوئيدها و تاننهاي موجود در آن است. گرچه تركيبات ديگري در اين مورد دخالت دارند و مسلماً موثر ميباشند، ولي دو دسته مواد مذكور كه اثر ضد زخم آنها قوي ميباشد، علت اصلي اين خاصيت هستند.
تحقيق جالب ديگري در اين زمينه انجام شد؛ به اين نحو كه در يك گروه چوب مسواك به مدت چند دقيقه در دهان قرار گرفت و در گروهي ديگر از لاستيكهاي بي اثر استفاده گرديد. پس از حدود 5 دقيقه بزاق دهان هر دو گروه جمع آوري شد و با روش HPLC به طور دقيق مورد مطالعه قرار گرفت.
نتايج نشان داد كه تركيبات بزاق دو گروه كاملاً متفاوت است؛ به اين معنا كه در بزاق دهان افرادي كه چوب مسواك داشتند تعدادي از مواد، املاح و يونهاي بسيار با ارزش كه ميتوانند با چندين مكانيسم آثار بسيار جالب و مثبتي در جهت جلوگيري از بيماري دهان و دندان بر جاي گذارند، و جود داشت. اين تحقيق نشان داد كه مواد موجود در چوب مسواك به راحتي و در زمان بسيار كوتاه در بزاق حل ميشوند، در حالي كه مواد موثر بسياري از گياهان نميتوانند به اين سرعت در بزاق دهان حل شوند.
حتي يك آزمايش ساده ميتواند اين مسئله را تاييد كند. در صورتي كه پوست چوب مسواك را برداريم و آن را در يك استكان آب قرار دهيم، ميبينيم در مدت كوتاهي موادي از ساقه در آب حل شده و آب كاملاً كدر ميشود. اگر به ته استكان نگاه كنيم املاح حل شده از چوب مسواك را مشاهده ميكنيم. تجزيهٔ اين مواد، تركيبات ارزشمندي را كه در بزاق حل ميشوند، نشان ميدهد.
تحقيق ديگري در مورد اثر ضد ميكروبي و ضدعفوني كنندهٔ چوب مسواك در مقايسه يا خميردندانهاي خوب دنيا انجام شد؛ به اين صورت كه در تعدادي از افراد قدرت ضدميكروبي و ضدعفوني كنندهٔ بزاق پس از استفاده از خمير دندان در زمانهاي مختلف اندازه گيري شد. در تحقيق جداگانه اي گروه ديگري كه از چوب مسواك استفاده كرده بودند، مورد آزمايش قرار گرفتند. نتايج آزمايشها نشان داد كه خاصيت ضدميكروبي چوب مسواك از لحظهٔ ورود به دهان شروع ميشود و به مدت طولاني دوام دارد؛ در حالي كه دوام خمير دندانها بسيار كوتاه بوده و قابل مقايسه با چوب مسواك نيست.
يك تحقيق بسيار ارزشمند و جالب در مورد مادهٔ موثر چوب مسواك به نام بنزيل ايزوتيوسيانايد نشان داد كه اين جسم پس از ورود چوب مسواك به دهان در بزاق حل ميشود. اين ماده با يك اتم اكسيژن هيدروژن پراكسيد (H2 O2) كه از فعاليت ميكروارگانيسمهاي دهان حاصل ميشود تركيب شده و توليد آب معمولي و تركيب جديد اكسيد بنزيل ايزوتيوسيانايد ميكند. در اين عمل اضافهٔ آب اكسيژنه (هيدروژن پراكسايد) موجود در بزاق خنثي شده و آسيب به بافتهاي مخاطي دهان را كاهش ميدهد.
همزمان تركيب جديد اكسيد بنزيل ايزوسيانايد توليد ميشود كه قدرت ضدعفوني كنندهٔ آن از بنزيل ايزوتيوسيانايد قويتر است. دانشمندان قبلاً به اين نتيجه رسيده بودند كه تركيب بنزيل ايزوتيوسيانايد به مقدار كم و به طور طبيعي توسط غدد بزاقي در دهان ترشح ميشود و اين يكي از اعجازهاي درخت مسواك ميباشد كه در نوع خود منحصر به فرد است.
بيش از دويست تحقيق مختلف بر روي مواد و اثرات جالب چوب مسواك انجام گرفته كه از خواص منحصر به فرد آن خبر ميدهد. پيغمبر عظيمالشأن اسلام، حضرت محمد (صلي الله عليه واله و سلم)، اولين معرف و توصيه كنندهٔ اين چوب در جهت بهداشت دهان و دندان بودهاند؛ در حالي كه قبل از آن مسواكي وجود نداشته است و اين بسيار جالب است.
كلرايد قابل توجه موجود در چوب مسواك به عنوان يك دتر جنت قوي عمل نموده و از ايجاد جرم روي دندانها جلوگيري ميكند.
* طريقه مصرف
در كشور عربستان سعودي و بعضي كشورهاي عربي ديگر قطعات حدوداً 10 سانتي متري با قطر حدود يك سانتي متر از ساقههاي گياه به صورت بستههاي 50 تا 100 عددي به وفور به فروش ميرسد كه هر قطعه از آن به مدت يك روز در آب قرار گرفته و سپس پوست همان قسمت جدا ميشود. به اين ترتيب فيبرهاي طولي اين ساقه به شكل مسواك در ميآيد كه آن را به آرامي بر روي دندانها ميكشند. با اين عمل ضمن مسواك شدن دندانها مواد مختلف اين چوب در بزاق حل شده و آثار مختلف آن در دهان، لثه و دندانها اعمال ميشود. هم چنين از فيبرهاي نازك ساقه جهت خلال كردن دندان استفاده ميگردد.
لازم به ذكر است كه براي ما ايرانيان كه از كودكي به اين كار عادت نكرده ايم، اين كار ممكن است صدماتي به دهان وارد كند؛ از اين رو ضمن سالها تحقيق نگارنده در مورد استفاده از خواص اعجاب انگيز چوب مسواك در بهداشت دهان و دندان، دهانشويه اي فرموله گرديده كه ماده اصلي آن عصاره چوب مسواك ميباشد و ميتواند خواصي مشابه با چوب مسواك در دهان و دندان ايجاد كند. اين دهانشويه به افتخار نام ايران و با استفاده از نام علمي گياه «پرسيكا» نامگذاري شد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۱:۵۰ ] [ khabarblog ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 1
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب